Coraz więcej osób poszukuje alternatywy zdrowej żywności oraz dodatkowego dochodu. W tym przypadku sprawdzi się prowadzenie przydomowej hodowli gęsi, która w dzisiejszych czasach staje coraz bardziej popularna. Jednym z najpopularniejszych gatunków hodowlanych są gęsi owsiane, zwane również gęsiami domowymi. Tak więc niżej znajdziecie wszystko, co powinno się wiedzieć o hodowli gęsi. Przede wszystkim jak prowadzić taką hodowlę oraz jakie mamy korzyści.
Prowadzenie przydomowej hodowli gęsi – od czego zacząć?
Mając na uwadze dzisiejszy czasy, gdzie chcemy zadbać o swoje zdrowie, dostarczyć zdrowego pożywienia, decydujemy się na domową hodowlę. Jakie aspekty musimy wziąć pod uwagę?
Miejsce bytu – przede wszystkim najważniejsze jest miejsce, w którym będziemy prowadzić hodowlę gęsi. Trzeba zapewnić im odpowiedni teren, nie tylko na wybieg, ale również, w którym powstanie dla nich bezpieczna i wygodna przestrzeń do odpoczynku.
Ptactwo (jakim są gęsi) najlepiej czuje się w pomieszczeniach, które są suche, dobrze oświetlone oraz wysokie i dobrze wietrzone. Pomieszczenia, które mają mały dostęp do światła oraz świeżego powietrza, narażone są wystąpienie grzyba, z kolei to prowadzi do chorób gęsi.
Przygotowanie miejsca, do którego trafią pisklaki, powinno zostać wcześniej odpowiednio zdezynfekowane oraz wyściełane czystą i suchą słomą. Jednocześnie warto wcześniej ją ogrzać, szczególnie w przypadku kiedy skupujemy młode pod koniec okresu lęgowego. Początkowa temperatura w pomieszczeniu, powinna sięgać do 30 stopni, a wilgotność do 75 %.
Należy jednak obserwować zachowanie gęsi, jeśli temperatura będzie zbyt niska – ptaki będą tworzyły skupiska, aby się ogrzać. Jeśli będzie im za gorąco – gęsi będą szukać chłodniejszego miejsca, otwierać dzioby i sapać.
Wyposażenie – w hodowli przydomowej, potrzebne nam będą budki, w których gęsi będą mogły mieć schronienie oraz miejsce na odpoczynek. Dodatkowo zaopatrzyć się również musimy w karmidełka oraz poidła, które ułatwią jedzenie i picie gęsiom oraz będą łatwe w utrzymaniu czystości.
Rodzaj gęsi – Podejmując się hodowli gęsi, musimy dokładnie sprawdzić sprzedawcę, od którego chcemy je nabyć. Wybrać należy tylko te, które są zdrowe i były od swoich pierwszych dni dobrze traktowane i odpowiednio karmione. Polecane jest kupowanie gęsi zaraz po okresie lęgowym (lipiec, sierpień), z powodu niższych cen, ale również, dlatego że niedługo potem osiągną właściwą masę ubojową (listopad, grudzień).
Na pozytywną hodowlę gęsi wypływa fakt, jakim materiałem hodowlanym się posługujemy, dlatego skupowane gęsi powinny cieszyć się dużą żywotnością, mieć lśniącym upierzeniem oraz być wolne od chorób. Waga takiego pisklaka gęsi w momencie zakupu nie powinna być mniejsza niż 80 gram.
Opieka – gęsi jak każda inna istota, wymaga odpowiedniej opieki. Decydując się na przydomową hodowlę gęsi, musimy zapewnić im dobry byt, zbilansowaną dietę oraz schronienie.
Dieta gęsi – ta zwierzyna w większej mierze jest roślinożerna, więc takie produkty powinny znaleźć się w pożywieniu. Ich głównym składnikiem żywieniowym jest trawa, zielonka, chwasty, które urozmaicone są dodatkami zbóż. Żywienie gęsi uzależnione jest od ich wieku
- Pisklęta (w wieku do 4 tygodni) – najlepiej pasza w formie sypkiej;
- Starsze (od 5 do 8 tygodnia) – świeża zielonka, liście marchwi oraz buraków, rośliny z grupy motylkowatych;
- Gęsi (od 9 do 14 tygodnia) – w głównej mierze zielona, zboża, rośliny okopowe oraz śruta;
- Gęsi (w okresie tuczu, od 15 do 17 tygodnia) – ziarno owsa.
Jakie mamy korzyści z hodowli gęsi domowej?
Prowadząc domowe hodowle, mamy wiele korzyści. Występują one w temacie zdrowia oraz finansów. Poniżej najważniejsze z nich;
- Zdrowie – domowa gęś jest bogata w białko oraz jej mięso ma niską zawartość tłuszczu, jest to alternatywa dla innych tradycyjnych mięs;
- Zarobek – prowadzenie hodowli, może nam przynosić dochód. Możemy hodować gęsi na mięso, pierze oraz jaja;
- Gospodarstwo ekologiczne – prowadząc hodowlę gęsi, możemy mieć ekologiczne gospodarstwo, które zajmie się produkcją ekologicznej żywności, zarazem dbając o środowisko.
Najczęstszy błąd, jaki popełniamy prowadząc hodowlę gęsi
Jednym z błędów, jaki możemy popełnić to podawanie gęsiom nieodpowiedniej paszy. Pasza, którą chcemy zapodać naszym zwierzętom, powinna być przebadana. Niestety w karmach, których nie sprawdzimy, a okaże się, że były zanieczyszczone, możemy narazić nasze gęsi na choroby.
Kolejnym błędem, który najczęściej popełniany jest przez hodowców to nieprawidłowe oskubywanie oraz nadmierne wykonywanie tej czynności. Nie powinno się praktykować częściej niż raz w roku. Częstsze oskubywanie/podskubywanie może doprowadzić do powstawania ran. Dodatkowo może obciążyć nas to odpowiedzialnością karną.
Błąd, który może kosztować nasze gęsi zdrowie to kwestie takie również jak nieodpowiedni skup piskląt, niewłaściwe miejsce hodowli gęsi oraz złe oświetlenie. To sytuacje, które niekorzystnie wpływają na rozwój i wzrost.
Podsumujmy informacje o przydomowej hodowli gęsi
Hodowla gęsi to nic trudnego, ponieważ gęsi nie są wymagającymi zwierzętami. Prowadzenie takiej przydomowej hodowli, może wspomóc nasz budżet dodatkowym dochodem. Odpowiednia dieta i ciągły dostęp do świeżej wody, pozwoli nam wyhodować zdrowe gęsi.
Leave a Reply