Żywienie jest podstawowym aspektem przy hodowli jakiegokolwiek zwierzęcia. Wielu hodowców zastanawia się, po jakie ziarno w mieszankach paszowych sięgać, nie tylko ze względu na koszty, ale również na fakt, że ma to wpływ na zdrowie i rozwój zwierząt. Większość hodowców, zwraca uwagę na to, jakie pasze podaje swoim kurom, ponieważ chcą hodować zdrowe kurczaki, które będą miały smaczne mięso oraz piękne upierzenie.
Podstawowym elementem w paszy dla kur są składniki pochodzenia roślinnego, takie jak ziarna różnych zbóż. One ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, są doskonałym źródłem wartości energetycznych. Ziarna możemy podawać w różnej formie, np.:
- w formie całego ziarna, które zapewniają lepszą ochronę przed patogenami;
- w formie gniecionej, bądź śruty, które są lepsze pod względem trawienia oraz przyswajania białka.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze paszy?
Jest kilka aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru paszy dla naszych kur.
- Koszty – pasza, która jest zmielona, bądź gnieciona jest droższa niż w całości. Dzieje się tak, że po prostu kupujemy ją w takiej formie od firm, a to niesie za sobą dodatkowe koszty. Kupowanie paszy w formie całego ziarna jest o wiele tańsze.
- Wartości odżywcze – pasza, która jest w formie całego ziarna, jest bardziej wartościowa w składniki odżywcze, ponieważ podczas procesu mielenia, czy gniecenia dochodzi do procesu utleniania się tych wartości.
- Okres świeżości – mielone, czy gniecione ziarno im dłużej jest przechowywane, tym więcej traci swoich wartości odżywczych. Dodatkowo bardziej podatne są na wilgoć, co może doprowadzić do występowania grzybów i pleśni. Pełne ziarno możemy przechować znacznie dłużej, nie martwiąc się o ulatnianie wartości, czy pojawienie grzybów.
- Trawienie – kury nie posiadają zębów, ziarna, które spożywają, nie są rozmielone i nie trawią się tak łatwo. Możemy do diety dodawać składników/minerałów, które pomagają w trawieniu. Jednocześnie możemy dodać do diety grysu, który jest w formie drobnych ziarenek, które pomagają trawić pełne ziarno. W większości pasz występuje już grys.
Gniecione ziarno, jakie ma właściwości i jak wpływa na żywienie kur
Jak już wyżej wspomnieliśmy hodowca, który chce zadbać o zdrowie i odpowiedni wzrost drobiu, sięgnie po odpowiednią paszę. Wie również, że odpowiedni rodzaj podawanej paszy, wpłynie na sposób przyswajania składników odżywczych.
Ziarna, które ulegają gnieceniu, są jednymi z bardziej znanych pod kątem ziarnem, które są lepiej przyswajalne przez kury i ulegają lepszemu trawieniu. Na plus ziarna wpływa sam proces gniecenia, ponieważ temperatura podczas tej czynności nie wzrasta aż tak bardzo. Dzięki czemu białko występujące w ziarnie się nie ścina. Sam proces jest bardziej wymagający niż przy innym rodzaju ziarna, jednak korzyści, jakie z niego płyną, są dobre dla kur.
Pamiętać należy, że gniecione ziarno nie jest przystosowane do dłuższego przechowywania. Jak już wyżej wspomnieliśmy, uszkodzona struktura ziarna jest podatniejsza na utlenianie się niezbędnych witamin i tłuszczów oraz pochłanianie wilgoci, która rozwija bakterie i grzyby.. Warto w tym przypadku kupować ziarno w takiej postaci w mniejszych ilościach, ale częściej. Nie zaleca się magazynowania go w większych ilościach.
Więc jakie ziarno podawać kurom – podsumowanie
Według naszego wieloletniego doświadczenia jesteśmy za podawaniem pasz rozdrobnionych. Nie tylko wpływają one na lepszą przyswajalność wartości odżywczych, ale również na proces trawienia. Pamiętajmy również o obserwacji kur po spożyciu posiłków, mogą nie tolerować wszystkich mieszanek paszowych, a to może doprowadzać do rozstrojów żołądka oraz innych chorób. Ważne również, aby dieta dla drobiu była zbilansowana i nie opierała się tylko na zbożu, w ich diecie należy również uwzględnić warzywa oraz zielonki, które będą dostarczały niezbędnych witamin, minerałów i tłuszczów, które są niezbędne w zdrowej diecie. Nie zapomnijmy również o nieograniczonym dostępie do wody.