Kategorie
Porady

Choroby występujące u drobiu

Kury i ich kurczaki mogą cierpieć na różnego rodzaju choroby. Ich występowanie może mieć na nie tymczasowy rozstrój, ale w niektórych przypadkach są to długoterminowe problemy z ich zdrowiem. Jeśli zauważymy, że u jednej z naszych hodowlanych kur postępuje choroba, należy ją odizolować od innych, ze względu na to, że część z nich jest zaraźliwa. W dzisiejszym artykule omówimy najczęściej występujące choroby, jak je rozpoznać i jakie podjąć leczenie.

Ptasia ospa – jaka to choroba i co powoduje

Jedną z najpopularniejszych chorób wśród drobiu jest ptasia ospa. Występuje ona najczęściej u ptactwa. Rozpoznanie tego przypadku jest łatwe, ponieważ objawy, jakie występują to:

  • na skórze kurczaków zaczynają się pojawiać białe plamy;
  • na ich grzebieniach pojawiają się rany przypominające strupy;
  • w jamie ustnej i tchawicy występują wrzody;
  • dodatkowo ich nieśność zaczyna maleć.

Leczenie ptasiej ospy

Znane są nam sposoby leczenia ptasiej osoby. Jednym z nich jest rozwiązanie naturalne, bez konieczności podawania leków. Możemy wprowadzić do ich diety miękkie jedzenie oraz przygotować im ciepłe i suche miejsce, w którym będą mogły odpocząć i się zregenerować. Stosując się odpowiedniej pielęgnacji i dbając o nie, jest szansa na przetrwanie tej choroby.

Jeśli jednak tak się nie dzieje, choroba nadal postępuje, należy sięgnąć po antybiotyki. Jest specjalna szczepionka, która pomaga zwalczyć ptasią ospę. Ważną informacją do zapamiętania jest fakt, że choroba może być przenoszona między ptactwem, za pomocą komarów, ale również są w stanie zarazić się drogą powietrzną.

Zakaźne zapalenie oskrzeli – co to za przypadłość i jakie ma objawy

Rozpoznanie choroby jest dosyć łatwe, ponieważ zaczyna się od kichania, kaszlu i chrapania. W następnej kolejności z ich nosa i oczu zacznie wypływać wydzielina. W tym przypadku ich nieśność również spada, bądź całkowicie ustaje.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Choroba szybko się rozprzestrzenia w powietrzu, ponieważ jest chorobą wirusową. Dlatego należy zadziałać bardzo szybko. Jeśli nie chcemy sięgać po szczepionki z antybiotykami, możemy spróbować leczenia za pomocą świeżych ziół oraz herbaty z ziołowego naparu.

Jad kiełbasiany – co to za choroba, jakie są jej objawy

Jest to jedna z poważniejszych chorób, które atakują drób. Jeśli nasze kury zaczynają drżeć, powinniśmy się zaniepokoić i przyglądać kurom. Podczas występowania choroby, jaką jest zatrucie jadem kiełbasianym, drżenie przejdzie w całkowite sparaliżowanie ciała kury. Możemy również zauważyć, że pióra drobiu będą wychodziły z łatwością. Zatrucie jadem kiełbasianym doprowadza kury do śmierci, następuje to zazwyczaj w ciągu kilku godzin od zarażenia.

Jak leczyć kury przy zatruciu jadem kiełbasianym?

Przede wszystkim należy dokładnie posprzątać ich miejsce bytu, ponieważ zarażenie się tą chorobą oznacza, że w ich pobliżu było mięso, które było zepsute i zanieczyściło ich jedzenie i wodę. Jeśli choroba zostanie wykryta dosyć szybko, możemy zainterweniować i podawać sól Epsom z wodą. Natomiast jeśli choroba jest już w zaawansowanym stadium, należy się udać do weterynarza i zakupić antytoksynę, która pomoże zwalczyć zatrucie jadem kiełbasianym.

Coryza – co to za choroba, czym się objawia i czy można ją wyleczyć

Łatwo rozpoznać tę chorobę, ponieważ cała głowa, oczy oraz grzebienie kur zaczynają puchnąć. Również w tym czasie pojawia się wydzielina, która wypływa z oczu oraz nosa. Dodatkowym objawem jest to, że kury lezą bezwładnie, a pod ich skrzydłami gromadzi się wilgoć.

Jeśli chodzi o leczenie drobiu, niestety nie jest to możliwe, ponieważ nie ma na to żadnej szczepionki. Jeśli kury dopadła ta choroba, należy uśpić drób, aby się nie męczyły i nie były zagrożeniem dla reszty zwierząt. Należy utrzymywać ich miejsce czyste oraz tak samo wodę. Ponieważ choroba przenoszona jest jedynie za pośrednictwem skażonej wody, inne zarażone ptactwo oraz powierzchnie, które miały kontakt z zarażonymi kurami.

Wyłupiaste oko – mykoplazma, co to za choroba?

Objawy, jakie sugerują nam, że kury złapały chorobę wyłupiastego oka to:

  • Problemy z układem oddechowym;
  • Wydzielina z nosa;
  • Kichanie;
  • Wydzielina z oczu, która jest pienista;
  • Pęcherzyki w oku;
  • Obrzęknięte zatoki;

Mykoplazma jest chorobą, która się roznosi wśród kur, nawet przenoszony może być na sprzęcie, ubraniach hodowców. Choroba również może roznosić się przez jajo, dlatego niezalecane jest hodowanie jaj kur, które są nosicielami choroby.

Możemy zastosować antybiotyki, które pomogą zwalczyć objawy. Jednak nie ma leku, który całkowicie ulecza kury z tej choroby, dlatego będą one nosicielami do końca swojego życia.

Zapalenie płuc – co to za choroba i jak z nią postępować

Jest to choroba, która najczęściej dopada pisklęta. Dzieje się tak, jeśli w ich środowisku jest zbyt ciepło i wilgotno. Należy zadbać, aby podczas wysiadywania jaj, miejsce było czyszczone, miało suchą ściółkę oraz ich pasza była świeża i bez zanieczyszczeń. Objawy, jakie występują przy tej chorobie, to między innymi:

  • Problemy z układem oddechowym, w postaci sapania;
  • Znaczna utrata apetytu;
  • Zauważalna utrata wagi, wychudzenie;
  • Nadmierna senność;
  • Zapalenie spojówek;

Choroba roznoszona jest w powietrzu oraz poprzez skażone jedzenie. Pierwsze objawy możemy zauważyć po paru dniach od zarażenia. Należy szybko zareagować, aby nie roznieść wirusa na większą skalę. Ponieważ jest to choroba z bardzo wysoką śmiertelnością, nie wiele osobników udaje się przeżyć. Jeśli mamy jaja w inkubatorach, dochodzi czasem do sytuacji, że jajo eksploduje. Powoduje to natychmiastowe rozniesienie się wirusa. W tym przypadku należy usunąć pozostałe jaja i bardzo dokładnie wyczyścić inkubator i przeprowadzić dezynfekcję.

Podsumowanie

Chorób, które dotykają drobiu, jest więcej i jeszcze więcej. To są jedne z chorób, które występują najczęściej. Nie unikniemy ich występowania, ale możemy zadbać o to, aby nie rozprzestrzeniały się na większą skalę oraz uratować te, które zostały zarażone. Jak wymieniliśmy wyżej, są choroby, na które nie ma leku, w tych wypadkach najlepszym wyjściem dla nich jest uśpienie. Zwierzę nie męczy się i nie musimy się martwic o roznoszenie chorób na inne ptactwo. Najprostszym rozwiązaniem i częściową ochroną tych kur jest dbanie o porządek i podawanie im świeżej żywności i wody.